Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej
Chcąc zapewnić poprawne i bezawaryjne działanie klimatyzacji w samochodzie, należy regularnie (raz na rok) wykonać przegląd (ponieważ w układzie klimatyzacji jest olej smarujący kompresor oraz inne elementy takie jak gumowe uszczelnienia), na bieżąco usuwać wszystkie wykryte usterki oraz cyklicznie odgrzybiać całą instalację i wnętrze samochodu, a ponieważ podczas użytkowania klimatyzacja ulega zawilgoceniu ważnym procesem jest osuszanie układu.
Na czym polega serwis klimatyzacji i co powinien obejmować?
Wykonując zarówno naprawy jak i serwis należy wykonać kontrolę temperatury wewnątrz pojazdu, temperatury czynnika chłodzącego na wejściu do parownika, kontrolę ciśnienia w instalacji oraz wymienić filtr kabinowy, czynnik chłodzący i olej smarujący układ. Sprawny układ klimatyzacji jest odpowiednio schłodzony przez prawidłowo działające wentylatory oraz drożną chłodnicę klimatyzacji co obniża ciśnienie w układzie.
Dobrze wykonana diagnostyka systemu klimatyzacji jest w stanie wykryć wady w działaniu kompresora, osuszacza, skraplacza, szeregu czujników, przewodów ciśnieniowych i zaworków. Mając taką wiedzę fachowiec określa czy wadliwe podzespoły są możliwe do regeneracji czy jest konieczność wymiany ich na nowe.
Jak często powinno się przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?
Regularne odgrzybianie okładu klimatyzacji chroni przed rozwojem zarodników bakterii i grzybów, które mają dobre warunki rozwoju w parowniku i przewodach wentylacji. Należy pamiętać, że pleśń i grzyby nie tylko brzydko pachną ale również mają negatywny wpływ na nasze zdrowie - najczęściej powstają schorzenia dróg oddechowych. Szczególnie narażone na negatywne skutki są alergicy oraz dzieci dlatego w ich przypadku zaleca się odgrzybianie nawet 2 razy w roku. W innym wypadku należy odgrzybiać układ klimatyzacji nie rzadziej niż raz w roku.
W przypadku wieloletniego zaniedbania układu klimatyzacji powstała pleśń i grzyby mogą być tak zaawansowane, że procedurę odgrzybiania będzie trzeba wykonać kilkukrotnie (aż nie minie nieprzyjemny zapach).
Odgrzybianie metodą ozonową
Metoda ozonowa jest jedną z głównych i najbardziej skutecznych sposobów na usuwanie pleśni i grzybów w układzie klimatyzacji. Nie wymaga żadnych środków chemicznych oraz jest ekonomiczna w użyciu. Ozon, który jest generowany przez urządzenie usuwa całkowicie zapach oraz bakterie i pleśń (zabija wszelkie wolne rodniki) przez co stosowany jest również w hotelarstwie.
Zbyt mała ilość czynnika w układzie
Czynnik chłodzący niezbędny jest do utrzymania pożądanej temperatury wewnątrz pojazdu. Jeśli czynnika chłodzącego jest za mało, Twoja klimatyzacja przestanie być wydajna lub całkowicie przestanie działać. Poziom czynnika chłodzącego jest bardzo ważnym elementem diagnostyki i coś czego bardzo pilnujemy, gdyż naprawa tego zaniedbania jest łatwe i tanie w wykonaniu i pozwoli uniknąć powstaniu o wiele kosztowniejszej awarii.
Regeneracja sprężarki (kompresora) klimatyzacji
Jednym z najważniejszych elementów układu klimatyzacji jest sprężarka i odpowiada przede wszystkim na wprawieniu w ruch czynnika chłodzącego oraz jego sprężanie, co w efekcie doprowadza do obniżenia temperatury wewnątrz samochodu. Czynnik chłodzący trafia do skraplacza i w parowniku ulega ponownemu rozprężeniu.
Do najczęstszych przyczyn awarii sprężarki (kompresora) zalicza się: brak czynnika chłodzącego lub jego zbyt duża ilość, brak oleju w układzie, zatarcie elementu poprzez przedostanie się zanieczyszczeń bądź wody.
W serwisie samochodów osobowych i ciężarowych (oraz maszyn budowlanych i rolniczych) Dalcar wykonujemy testy sprężarek klimatyzacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Podczas serwisu wymieniane są jedynie elementy niemożliwe do regeneracji czy naprawy, zazwyczaj jest to łożysko, koło pasowe, zawór sterujący czy też uszczelnienie. W razie konieczności zakupimy i wymienimy cały kompresor.
Filtr klimatyzacji (Osuszacz)
Następny na liście serwisu klimatyzacji jest osuszacz, a dokładnie wymiana filtra klimatyzacji (osuszacza). Jest to zwykle aluminiowy zbiornik znajdujący się między parownikiem, a skraplaczem na przewodnikach klimatyzacji. Ma on za zadanie zbierać wilgoć z całego układu klimatyzacji oraz współpracuje przy filtracji zanieczyszczeń. Problemy w działaniu osuszacza zwykle wynikają z powodu korozji metalowych elementów.
Filtr klimatyzacji wymienia się zwykle przy okazji wymiany sprężarki i rozszczelnieniu klimatyzacji i każdorazowo jak wystąpi podejrzenie przedostawania się wilgoci do okładu klimatyzacji lub regularnie co 2 lata.